admin

2 months ago

Guest #3379

2 months ago

Andy is 32, and Brett is 12. You gotta set up an equation.

a+b=44

a=2b+8

2b+8+b=44

b=12

a=32

a+b=44

a=2b+8

2b+8+b=44

b=12

a=32

Question

Tony is making small bags of bird seed from a larger bag of bird seed that wieghs 11.6 pounds if he puts the same amount in each of 6 bags how much will each bag wiegh?

Solution 1

For this case we have the following division:

Â Weight each bag = Total weight / number of bags

Â Substituting values we have:

Â Weight each bag = (11.6) / (6)

Â Weight each bag = 1.933333333 pounds

Â**Answer:**

Â**each bag will wiegh about:**

Â**1.933333333 pounds**

Â Weight each bag = Total weight / number of bags

Â Substituting values we have:

Â Weight each bag = (11.6) / (6)

Â Weight each bag = 1.933333333 pounds

Â

Â

Â

Question

The number pi goes on forever with no repeating pattern; therefore, it is rational. A) True or B) False

Solution 1

False, it's irrational.

Question

Heather and Joel bought a house for $157,200 and know that the house appreciates every year. They keep track of their house value for 5 years and model their data with the exponential equation

Solution 1

Given that they want to estimate the cost of the house after 8 years, the best equation will be obtained as follows:

FV=P(1+r)^n

where:

n=time

p=principle

r=rate

First we need to estimate the rate. The value of the house after 5 years is $ 190,000

thus plugging the values in the equation and solving for r we get:

190000=157200(1+r)^5

1.20865=(1+r)^5

getting the fifth root of both sides we obtain:

1.0386=1+r

thus

r=0.0386~3.86%

thus the value of the house after 8 years will be:

FV=157200(1.0386)^8

FV=$212,879.6936

FV=P(1+r)^n

where:

n=time

p=principle

r=rate

First we need to estimate the rate. The value of the house after 5 years is $ 190,000

thus plugging the values in the equation and solving for r we get:

190000=157200(1+r)^5

1.20865=(1+r)^5

getting the fifth root of both sides we obtain:

1.0386=1+r

thus

r=0.0386~3.86%

thus the value of the house after 8 years will be:

FV=157200(1.0386)^8

FV=$212,879.6936

Question

What is the equation for horizontal line through the point (0,3)?

Solution 1

Your equation will be y = 3.

The y-intercept is three and there is no slope.

Hope this helps!

The y-intercept is three and there is no slope.

Hope this helps!

Question

What is the opposite or addictive inverse of 43

Solution 1

The opposite addictive inverse of 43 is -43.

The opposite of a number is simply found by dividing by 1. If it were a negative number, it would become positive, and vice versa.

I hope this helps!

The opposite of a number is simply found by dividing by 1. If it were a negative number, it would become positive, and vice versa.

I hope this helps!

Question

Annette is stacking boxes in her closet. There are 15 boxes in all. If each box weighs 7.5 pounds, his much do the boxes weigh together

Solution 1

If 1 box weighs 7.5 pounds, then we find the weight for 15 boxes with this equation:

15*7.5

Multiply:

112.5

**15 boxes weight 112.5 pounds**

15*7.5

Multiply:

112.5

Question

A restaurant uses 290 pounds of onions every 2 and a half weeks. If they continue to use onions at the same rate, how many pounds of onions will they use in 6 weeks?

Solution 1

290/2.5 = 116 pounds per week

116 * 6 = 696 pounds

116 * 6 = 696 pounds

Solution 2

To find the rate of one week, we divide the amount of onions used with every week:

290/2.5 = 116

Now that we have a single rate, we find the amount for 6 weeks:

116*6 = 696

**696 pounds are used in 6 weeks**

290/2.5 = 116

Now that we have a single rate, we find the amount for 6 weeks:

116*6 = 696

Question

2 blue shirts 1 white shirt
1 red shirt
2 black slacks
1 white pair of pants
1 pair of jeans
1 pair of sandals
2 pairs of running shoes
Alex is on vacation and has the clothes listed above with her. She is trying to pick out an outfit. What is the probability she chooses a red shirt and a pair of jeans?
Â Â A) 0.01Â Â Â B) 0.06Â Â Â C) 0.08Â Â Â D) 0.5

Solution 1

The correct answer is b

Question

Julius is buying beverages for brunch he needs to buy a total of 5 gallons of beverages he decides to buy two containers of each of the following beverages 2 pints of milk 2 quarts of orange juice 16 cups of milk 32 oz of lemonade . how many gallons of beverages did he buy

Solution 1

This will be calculated as follows:

1 pint=0.125 gallons

1 quart=0.25 gallons

1 cup = 0.0625 gallons

1 oz = 0.0078125 gallons

thus amount of :

milk bought

0.125*2=0.25 gallons

orange juice bought:

0.25*2=0.5 gallons

milk bought:

16*0.0625=1 gallon

lemonade bought:

32*0.0078125=0.25 gallons

Thus total gallons made was:

0.25+1+0.5+0.25

=2 gallons

1 pint=0.125 gallons

1 quart=0.25 gallons

1 cup = 0.0625 gallons

1 oz = 0.0078125 gallons

thus amount of :

milk bought

0.125*2=0.25 gallons

orange juice bought:

0.25*2=0.5 gallons

milk bought:

16*0.0625=1 gallon

lemonade bought:

32*0.0078125=0.25 gallons

Thus total gallons made was:

0.25+1+0.5+0.25

=2 gallons

Solution 2

The **amount **of **beverages **did he **buy **will be 2 gallons.

**Conversion **means to **convert **the **same **thing into **different **units.

Julius is buying **beverages **for brunch he **needs **to buy a **total **of 5 gallons of **beverages **he decides to buy **two containers **of each of the following beverages 2 pints of **milk**, 2 quarts of **orange **juice, 16 **cups **of **milk**, and 32 oz of lemonade.

We know the **conversion**

1 pint = 0.125 gallons

1 quart = 0.25 gallons

1 cup = 0.0625 gallons

1 oz = 0.0078125 gallons

Then the **amount **of **beverages **did he **buy **will be

**Milk **bought

0.125 x 2 = 0.25 gallons

**Orange juice **bought:

0.25 x 2 = 0.5 gallons

**Milk **bought:

16 x 0.0625 = 1 gallon

**Lemonade **bought:

32 x 0.0078125 = 0.25 gallons

Thus **total gallons **made will be

â†’ 0.25 + 1 + 0.5 + 0.25

â†’ 2 gallons

More about the **conversion **link is given below.

#SPJ2

Question

Heather and Joel bought a house for $157,200 and know that the house appreciates every year. They keep track of their house value for 5 years and model their data with the exponential equation y = 150000(1.004)12t How much will their house be worth in 8 years?

Solution 1

Heather and Joel bought a house for $157,200 and know that the house appreciates every year. They keep track of their house value for 5 years and model their data with the exponential equation y = 150000(1.004)12t How much will their house be worth in 8 years?

Solution:

Equation of the appreciation of the value of house is given by:-

We need to find the worth of the house after 8 years

So, that means time, t=8

Let us plug t=8 in the equation

So, we get,

y=150000*1.467021

y=220053.20

In 8 years the value appreciates to $220053.20, that s, worth of house after 8 years=$22005320

Solution 2

We have to find value of the house in 8 years so we will plug t=8 years in given equation.

Hence house will worth approx $220053.20 in 8 years.

Mathematics
2647929

History
842281

English
748681

Biology
586256

Social Studies
406852

Chemistry
368373

Business
348603

Physics
324927

Health
199835

Spanish
130075

Geography
112100

Computers and Technology
106146

Arts
77164

Advanced Placement (AP)
23675

World Languages
23213

French
22589

Engineering
19607

Law
17108

Medicine
13966

SAT
10987

German
3389

High School
3423409

Middle School
2092250

College
1518097